piątek, 25 kwietnia 2014

Krem z pomidorów z mozzarelą i piadina






Mistyczny pomidor

Wydawać by się mogło, że przyrządzenie dobrego kremu z pomidorów to żadna sztuka. Jadłam ich życiu bardzo sporo, a ku mojemu zaskoczeniu, każda wersja smakowała nieco inaczej. Jak się okazuje, czasami najdrobniejszy szczegół może zaważyć na idealnym smaku, a także konsystencji, która-umówmy się, też ma znaczenie. Cukier, cynamon czy oliwa, a nawet dodatek dobrego sera znacznie podkreśla smak, tego na pozór prostego dania. 
Po wielu udanych i nieudanych próbach myślę, że w końcu udało mi się ugotować idealny krem pomidorowy, który na długo zapadnie w pamięci tych, którzy mieli okazje go spróbować :). Doskonałym uzupełnieniem, okazała się włoska Piadina, ciasto, którego bazą jest mąka i duża ilość oliwy, krótko smażona na suchej patelni jest ciągnąca i wilgotna od sporej zawartości oliwy. Podsumowując, myślę, że Włosi byliby ze mnie dumni:). 


Krem z pomidorów serwowany z Piadiną

krem
3 puszki pomidorów pelati (np. marki Cilio)
1/2 cebuli 
1,5 ząbka czosnku 
1,5 łyżeczki cukru
szczypta cynamonu
mieszanka ziół włoskich
oliwa
sól, pieprz
łyżeczka śmietany 18% (opcjonalnie)
ekologiczna kostka drobiowa
grana padano i mozzarella (opcjonalnie)

Cebulę siekamy w piórka i podsmażamy w garnku z grubym dnem na ok. 2 łyżkach oliwy.
Dodajemy pomidory i chwilę podgrzewamy razem z oliwą. Całość miksujemy, a następnie przecedzamy przez gęste sitko, aby uzyskać aksamitny krem. Zupę Doprawiamy cukrem, cynamonem i ziołami. W 200 ml wody rozpuszczamy kostkę rosołową i dodajemy do kremu. Próbujemy, doprawiając zupę solą i pieprzem. Krem powinien się chwilkę pogotować, po tym czasie dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz niedużą ilość startego grana padano lub parmezanu. Krem wlewamy na talerz, dodajemy śmietanę (jeśli jej używamy), polewamy oliwą a na środku układamy kawałek mozarelli oraz listek bazylii. 

Piadina:
500 g mąki pszennej
125 ml wody
60 ml oliwy
szczypta soli
łyżeczka sody 

Do dużej miski przesiewamy mąkę. Dodajemy sól oraz wodę i zagniatamy ciasto. Powoli dolewamy oliwę, dalej zagniatamy i odstawiamy na przynajmniej 30 min. Ciasto powinno być wilgotne i odchodzić od rąk. 
Blat lub stolnice podsypujemy mąką i wykładamy ciasto, które dzielimy na kilka równych części. Każdą część rozwałkowujemy na ok. 5 mm i smażymy 2 min z każdej strony na suchej patelni. 

1 komentarz:

  1. Jako że nie mamy kontaktu mailowego, informujemy tą drogą.
    W ubiegłym tygodniu wystartował nowy agregat zBLOGowani, umożliwiający: generowanie ruchu na blogi które dołączyły, dający możliwość obserwowania blogów i ulubionych wpisów. zapraszamy do rejestracji na www.zblogowani.pl

    OdpowiedzUsuń